’’සමගිජන බලවේගයෙන් ජනාධිපතිවරයෙක් පත් කරගෙන ජනතාවාදී පාලනයක් ගෙනයනවා’’

0
264

ජනතා විරෝධී ආණ්ඩුවට එරෙහිව පුළුල් බලවේගයක් ගොඩනගා සමගි ජනබලවේගයේ ජනාධිපතිවරයෙක් පත්කරගෙන ජනතාවාදී පාලනයක් ගෙන යන බව එහි ජාතික සංවිධායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී තිස්ස අත්තනායක මහතා කොළඹදී පැවසීය.

සමගි ජන බලවේගයට එක් කරගන්නා වෙනත් පක්ෂ සමඟ මේ දිනවල සාකච්ඡා පවත්වමින් සිටින බවත් අත්තනායක මහතා සඳහන් කළේය. කොළඹ මාක්ස් ප්‍රනාන්දු මාවතේ පිහිටි විපක්ෂ නායක කාර්යාලයේ ඊයේ(28) පැවති මාධ්‍ය හමුවකට එක්වෙමින් ඔහු මේ බව පැවසීය.

එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී තිස්ස අත්තනායක මහතා මෙසේ ද කීවේය. “සමගි ජන බලවේගයේ නව ව්‍යවස්ථාව ක්‍රියාත්මක වීමෙන් පසුව වෙනත් පක්ෂ සමග සාකච්ඡා පවත්වන්න අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා.

2024 ජනාධිපතිවරණය ජයග්‍රහණය කිරීම සඳහා දැනටමත් අපි සැලසුම් සකස් කරමින් සිටිනවා. ඒ සදහා බිම් මට්ටමින් සාමාජික ප්‍රවර්ධන වැඩසටහන් ආරම්භ කර තිබෙනවා. දිනමු වැඩසටහන රට පුරා ක්‍රියාත්මක කිරීම අපි සිදු කරගෙන යනවා. සහ විරෝධී මේ ආණ්ඩුවට එරෙහිව තිබෙන එකම විකල්පය බවට සමගි බලවේගය පත්ව තිබෙනවා. පාසල් දරුවන් ලක්ෂ 45ක ගේ අධ්‍යාපනය අද අනතුරට වැටී තිබෙනවා.

ඔන්ලයින් උගන්වනවා කිව්වට හැම තැනම ඔන්ලයින් නෑ. අම්මලාට ඒ සඳහා මුදල් වියදම් කරන්න අපහසුයි. ගම්වලට මේ වැඩපිළිවෙළ විවෘත කළ යුතුයි. රාජ්‍ය විද්‍යුත් මාධ්‍ය ආයතන මේ සඳහා පෙරමුණ ගත යුතුයි.

අද රටේ ආර්ථිකය අන්තිම අඩියට වැටිල තියෙනවා. අපේ රට ණය ශ්‍රේණිගත කිරීම්වල පහතට ම ඇද වැටී තිබෙනවා. ණයවර ලිපි භාර නොගැනීමට විදේශීය රටවල් තීරණයක් සමග ලංකාවේ වෙළෙඳ ව්‍යාපාරිකයන් ඉතා අපහසු තත්ත්වයට පත්වෙලා. ආණ්ඩුව පුරසාරම් දොඩවනවා පමණයි. ජාතික සම්පත් විකුණලා රට ගෙනියනන ආණ්ඩුව සැලසුම් කරල තියනවා.

සමගි ජන බලවේගය විදිහට අපි සියලුම පක්ෂ සමඟ සාකච්ඡා කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා. එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමඟත් සාකච්ඡා ඉදිරියේ දී පැවැත්වෙනවා. පළාත් සභා පිළිබදව සමගි ජන බලවේගයෙ ස්ථාවරය වන්නේ එය පැවැත්විය යුතු බවයි. පවත්වන කාලය පිළිබඳව ප්‍රශ්නයක් තිබෙනවා. පළාත් සභා නොපැවැත් වුවත් එම වියදම ම දැනටත් දරන්න රජයට සිදු වෙලා තියෙනවා” යයිද ඔහු එහිදී පැවසීය